Як з’ясували астрономи за допомогою проведеної симуляції, наша галактика більша, ніж слід очікувати для галактик у межах нашої "космологічної стіни", місцевого плоского скупчення галактик, відомого як Локальний аркуш. Ці космологічні стіни характеризуються сплющеною площиною галактик з однаковими швидкостями відносно розширення Всесвіту, з порожніми "пустотами" по обидва боки від них. Галактики в космологічній стіні впливають на обертання одна одної.
https://ostannipodii.com/a/202301/chumackiy-shlyah-viyavivsya-zanadto-velikim-dlya-svoeyi-kosmologichnoyi-stini-100028579/Наша рідна галактика являє собою замкнуту спіральну галактику, що складається з 100-500 мільярдів зірок і має діаметр близько 100 000 світлових років. Свою назву вона отримала через блідо-молочний колір на нічному небі.
Галактики в межах стіни, як правило, мають певний розмір щодо загального розміру стіни. Чумацький Шлях, однак, набагато більший, ніж можна було б очікувати, виходячи з розмірів нашого Локального аркуша, незважаючи на те, що він не є надзвичайно великою галактикою у вселенському масштабі.
“Таким чином, Чумацький Шлях у певному сенсі особливий”, - сказав у своїй заяві Мігель Арагон, з Інституту астрономії в Мексиці, провідний автор дослідження, опублікованого в журналі “Щомісячні повідомлення Королівського астрономічного товариства.
Він вказав: “Земля, безумовно, особлива, це єдиний відомий нам дім життя. Але вона не є центром Всесвіту або навіть Сонячної системи. А Сонце - всього лише звичайна зірка серед мільярдів у Чумацькому Шляху. Навіть наша галактика здається просто ще однією спіральною галактикою серед мільярдів інших у спостережуваному Всесвіті”.
“Можливо, вам доведеться пройти півмільярда світлових років від Чумацького Шляху, повз багатьох і багатьох галактик, щоб знайти іншу космологічну стіну з такою ж галактикою, як наша”, - сказав Арагон. Він додав: “Це в кілька сотень разів далі, ніж найближча до нас велика галактика Андромеда”.
У своїй роботі дослідники описали, як вони змоделювали мільйони галактик в об'ємі простору близько мільярда світлових років. Вони виявили, що галактики такого розміру, як Чумацький Шлях, які існують у космологічній стіні масштабу нашого Локального аркуша, є рідкістю.
“У Чумацького Шляху немає особливої маси або типу. Існує безліч спіральних галактик, які приблизно схожі на нього”, - сказав у своїй заяві Джо Сілк, ще один із дослідників і астроном з Інституту астрофізики Паризького університету Сорбонни у Франції.
“Але це рідкісне явище, якщо взяти до уваги його оточення. Якби ви могли легко розглянути на небі найближчу дюжину або близько того великих галактик, ви б побачили, що всі вони майже лежать на кільці, вписаному в Локальний аркуш. Це саме по собі трохи незвично. Нещодавно ми виявили, що інші стіни галактик у Всесвіті, подібні до Локального аркуша, дуже рідко мають усередині себе галактики такої ж маси, як Чумацький шлях”.
Астрономи виявили, що для того, щоб знайти іншу галактику, настільки ж величезну у своїй власній стіні, як Чумацький Шлях, доведеться подолати відстань у 160-200 мегапарсек, або приблизно від 521 600 000 до 652 000 000 світлових років. У відносному вираженні відстань між Землею та Сонцем становить 0,000015565 світлових років — 8 світлових хвилин, а відстань між нами й найближчою зоряною системою Альфа Центавра — приблизно 4 світлові роки.
Дослідники не включили в аналіз наявність Андромеди, нашої найближчої галактичної сусідки. Оскільки Андромеда також входить до нашого Локального аркуша, а за розмірами вона навіть більша за Чумацький Шлях, це ще більше підкреслює, наскільки рідкісними є наші галактичні сусіди.
“Зверніть увагу, що після злиття двох галактик ситуація буде такою ж, як ми аналізуємо тут, тільки з більшою об'єднаною масою. Холодна стіна з галактикою такої великої маси була б украй рідкісним явищем”, - пишуть автори в опублікованій роботі.
Чумацький Шлях й Андромеда повинні зіткнутися й об'єднатися в мегагалактику на прізвисько Мілкдромеда, як вважають астрономи, приблизно через 4,5 мільярда років.
“Однак потрібно бути обережним, обираючи властивості, які кваліфікуються як "особливі"”, - сказав Нейрінк, інший автор та астроном з Баскського наукового фонду в Іспанії. “Якби ми додали сміховинно обмежувальну умову для галактики, наприклад, що вона повинна містити папір, на якому ми написали про це, ми, звісно, були б єдиною такою галактикою у спостережуваному Всесвіті. Але ми вважаємо, що ця властивість "занадто великий для своєї стіни" є фізично значущою й спостережливою, щоб назвати її особливою”.
Вчені наголошують, що їхнє дослідження бореться з нашим "коперниканським упередженням", яке полягає в припущенні, що наша рідна галактика — абсолютно звичайне й нецікаве місце. Очевидно, що це не зовсім так, як вважалося.